تبلیغات
جنگها و تاریخ - اسرار ازل را نه تو دانی و نه من
جنگها و تاریخ

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

جنگ مدیا

← آمار وب سایت

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


Think,Befor We Act

/ساعتی در خود نگر تا كیستی/ از كجائی وز چه جائی چیستی/ در جهان بهر چه عمری زیستی/ جمع هستی را بزن بر نیستی

اسرار ازل را نه تو دانی و نه من

آل‌کاظمی

قبل از اینکه بروم سر اصل مطلب باید مقدمه ای خدمت دوستان عرض کنم.

همان طور که می دانیم اجرامی که در آسمان شناور هستند را به دو دسته ی کلی تقسیم می کنند: ستاره و سیاره.

ستارگان آنهایی هستند که فاصله شان با دیگر ستارگان ثابت است و جابجا نمی شود. یعنی هزار سال دیگر هم که به آسمان نگاه کنید همین ستاره ها را خواهید داد و در همین جایی که اکنون هستند. سیارات ،بر خلاف ستارگان، جای ثابتی ندارند. گاهی این طرف آسمان هستند و گاهی آن طرف آسمان. گاهی یکی شان در حال طلوع از شرق است و دیگری پشت ماه یا خورشید پناه گرفته.

سیارات عطارد و زهره ،که به خورشید نزدیک تر از زمین ما هستند، سیارات داخلی و بقیه ی آنها سیارات خارجی نام دارند. به قول استاد رائفی پور فعلا با سیارات داخلی کاری نداریم. اما این سیارات خارجی یک مشکل اساسی دارند. مشکل آنها هم این است که حرکت آنها در زمینه ی آسمان یکنواخت نیست. سیارات خارجی دارای حرکت خاصی هستند که در نجوم به آن حرکت رجعی یا بازگشتی می گویند. این حرکت سبب می شود که مسیر این سیارات مثلا ابتدا به سوی شرق و بعدا به سوی غرب و باز به سوی شرق باشد. در نمودار زیر به صورت ساده ای مسیر بیان شده را می توان دید.


سیاره ی آبی رنگ زمین و سیاره ی قرمز رنگ مریخ هستند که در نتیجه ی جابجایی آنها در مدارشان حرکت عجیب و غریب زیگزاگی را مشاهده می کنید. در نمودار زیر مسیر حرکت مریخ در سال 2003 در زمینه ی آسمان و در کنار ستارگان رسم شده است. 

پس از ذکر این مقدمه می روم سراغ بحث اصلی و آن اینکه حرکت عجیب و غریب مریخ، که البته برای ستاره شناسان مسلمان قرنها است که آشنا است، بعضی را به طمع این انداخته که مسائلی را با آن توجیه کنند که دست کم از نظر علمی توجیه پذیر نیست. از جمله ی این عزیزان یکی هم حجه الاسلام و المسلمین علی آل کاظمی هستند که خلاصه ای از تقریراتشان را در زیر مرور خواهیم کرد. ایشان با سند قرار دادن یکی از وبسایت های نجومی می فرمایند:

بیش از یك قرن است كه سیاره مریخ مورد توجه دانشمندان وستاره شناسان قرار داشته است...و در سه سال اخیر این توجه چند برابرهم شد، زیرا آنان براساس محاسبات نجومی دریافته بودند كه این سیاره در اواخر سال 2003 پس از هزاران سال در نزدیك ترین فاصله خود از زمین قرار می گیرد ...عجیب ترین چیزی كه دانشمندان در هنگام رصد این سیاره با آن برخورد كردند این بود كه سرعت مریخ پیرامون محورش درجهت مشرق درماه ‍ژولای سال گذشته به كندی گرائید ، ودرروز چهار شنبه برابر 30 ژولای گردش مریخ در جهت مشرق متوقف شد ، ودرماه های اوت وسپتامبرگردش مریخ بطور معكوس یعنی درجهت مغرب تغییر كرد و تا روز 29 سپتامبر گردش مریخ در جهت معكوس ادامه داشت.

دوستان به این کلمه ی "محور" دقت کنند تا بازهم به آن بازگردیم. ایشان پس از ذکر متن اصلی به زبان انگلیسی با ترجمه ی این متن علمی مسیر خود را ادامه می دهند:(ترجمه از خود حاج آقا)

درطول چند هفته گذشته چنین بنظر می رسد كه گردش سیاره مریخ درجهت مشرق به كندی می گراید ، تقریبا این طور بنظر می رسد كه مریخ متردداست آیا در جهت غرب یعنی درخلاف جهت خود گردش خواهد كرد، درروز 29سپتامبر حركتش یكبار دیگر متوقف خواهد شد تا بار دیگر حركت عادی خودرا به سمت شرق از سر گیرد ، همه سیارات دیگر روزی گردش قهقرائی را از خود نشان خواهند داد ، ستاره شناسان باستان ازارائه توضیح قابل قبولی برای این پدیده عاجزبودند .

پس از بیان این مقدمات علمی-نجومی حال نوبت به نتیجه گیری می رسد:

این كشفیه (یعنی حرکت رجعی مریخ) مسئله رد شمس وامكان عملی وعلمی آن را هم حل كرد ، وپاسخی دندان شكن به مخالفان اهل بیت علیهم السلام داد ، كه ردشمس برای امام علی علیه السلام را از خرافات واختراعات شیعیان می شمردند ، زیرا همان طوركه برای سیاره ی مریخ دیده شد ، به صورت دوره ای برای هریك از سیارات منظومه ی شمسی از جمله زمین این اتفاق ممكن ،  بلكه اجتناب ناپذیراست ، وبرای یك دوره ی زمانی هم برای كره محل سكونت ما زمین این اتفاق می افتد ، وروزی زمین هم مانند مریخ از حركت باز ایستاده ، به صورت معكوس حركتی را آغاز خواهد كرد و درآن زمان است كه خورشید از مغرب زمین طلوع خواهد كرد . كه درحقیقت با گردش معكوس زمین است كه درتصور ما خورشید از مغرب طلوع می كند ، وگرنه خورشید درمدار خود ثابت است .

قبل از اینکه به استدلال حاج آقا بپردازیم که آیا واقعا رد الشمس از خرافات و اختراعات شیعه هست یا خیر به تحریفی واضحی که از متن انگلیسی کرده اند بپردازیم. همانطور که حاج آقا ترجمه کرده اند ،و قبلا هم در مقدمه خدمت دوستان عرض شد، مریخ پس از حرکت به سمت شرق توقف کرده وبه سمت غرب بازمی گردد. اما حاج آقا آل کاظمی قبل از ذکر ترجمه می فرمایند که: سرعت مریخ پیرامون محورش درجهت مشرق درماه ‍ژولای سال گذشته به كندی گرائید... یعنی اینکه از دید ایشان حرکت چرخشی مریخ حول محورش متوقف شده و در نهایت مریخ در جهت معکوس می گردد که در متن ترجمه شده توسط خود ایشان چنین چیزی اصلا دیده نمی شود.

همان گونه که در متن ترجمه شده خواندید نویسنده در انتها می نویسد که این پدیده پدیده ی جدیدی نیست و هزاران سال است که ستاره شناسان درگیر توجیه آن بوده اند. اما از آنجا که علم نجوم در زمان باستان ابزار علمی و ریاضی کافی برای تحلیل آن نداشت از تحلیل این پدیده ی رصدی ،که در حقیقت یک نوع خطای باصره است، عاجز بود تا اینکه نظریات نجومی جدید توسط کپرنیک و کپلر توانست این حرکت رجعی را نیز تویجه کند. پس قضیه اصلا این گونه نیست که ،بنا بر فرض حاج آقا آل کاظمی، مریخ در بعضی از روزها ساعتگرد به حول محورش بچرخد و در بعضی روزها پادساعتگرد. داستان همان داستان کهنه ی حرکت رجعی است که خدمت دوستان عرض شد.

اما بدتر از این تحریف آشکاری که شاهدش بودید/بودیم استدلال غلطی است که نتیجه گیری می شود. ایشان می فرماید این حرکت برای تمام سیارات اجتناب ناپذیر است یک زمان هم برای زمین چنین حرکتی اتفاق می افتد که در نتیجه خورشید به جای اینکه از شرق طلوع کند از غرب غروب می کند. واقعا بر اساس کدام استدلال می شود نتیجه گرفت ،که اگر هم بر فرض حرف ایشان درست باشد، چون در مریخ قرار است که خورشید از غرب طلوع کند پس باید در تمام سیارات هم همین گونه باشد؟ سیارات منظومه شمسی هر کدام حرکت و مدار خود را دارند. مثلا عطارد ،همانن ماه، همواره رو به سمت خورشید دارد و اصلا به دور خود نمی چرخد. آیا می توان از این قضیه نتیجه گرفت که تمامی سیارات منظومه خورشید به دور خودشان نمی چرخند. واضح است که این استدلال ،حتی در صورت درست بودن فرضیات و مقدمات آن، یک نتیجه گیری بی معنی است.

حاج آقا آل کاظمی تمام این سختی ها را بر خود هموار کرده اند که دو چیز را ثابت کنند:

اول-معجزه ردالشمس به خاطر دلایل علمی امکان پذیر بوده است.(که خوب در این صورت اصلا اعجاز نبوده)

دوم- اینکه در زمان ظهور آقا امام زمان (روحی له الفداء) بر اساس بعضی از احدایث خورشید از مغرب طلوع خواهد کرد پس طبق دلایل و شواهد علمی این مسئله در آن زمان امکان پذیر خواهد بود.(که در این صورت تعیین دقیق زمان ظهور برای نرم افزارهای ستاره شناسی از آب خوردن هم ساده تر است و اینکه زمان ظهور حضرت را نامعین می دانند دیگر مفهوم نخواهدداشت)

شاید بعضی از دوستان که فکر می کنند ما مریض تشریف داریم الان بخواهند طعنه بزنند که: "آها! این کیانی تمام این حرفها را زد که بغض ش را نسبت به تشیع بیرون بریزد و بگوید این آخوندها همه چیز را تحریف می کنند... و بگوید اگر ملاها مطلب علمی را که در قرن 21 اتفاق افتاده ،و مراجع علمی کافی هم در دسترس همگان است، به همین راحتی تحریف می کنند پس حتما قضایای تاریخی صدر اسلام مانند قضیه ی درب سوخته و پهلوی حضرت زهرا (علیها السلام) و خطبه ی غدیر خم را هم حتما ملاها از خودشان درآوردنده اند و یا تحریف کرده اند."

اتفاقا برعکس. من ،که رضا کیانی هستم، اصلا قصد ندارم که امروز چیزی را نه تأیید و نه تکذیب کنم. فقط می خواستم برادرانه به حوزه های علمیه ی دینی توصیه کنم که اگر واقعا تمام پژوهشگرانشان از جنس حاج آقا آل کاظمی هستند یک فکر اساسی برای خودشان بکنند. با این قدرت تفکر و استدلال ، و در قرن بیست و یکم، بعید است که بتوانند از شبهات معاندین و معارضین خلاصی یابند.

برای تمام علمای راستین دین آرزوی صحت و سلامت و خوشبختی و اجر معنوی از سوی پروردگار خواستاریم.

رضا کیانی موحد

درباره وب سایت

Wars & History
رضا کیانی موحد - محمدحسین پاز
مدیر وب سایت :

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان