چهارشنبه 20 مهر 1390 09:56 ب.ظ نظرات ()
این مصاحبه ی کوتاهی از یکی از فرماندهان بزرگ ارتش می باشد که با زبان بی زبانی از نادیده گرفته شدن و تضعیف ارتش سخن می راند و  گله ی خود را از تحریف تاریخ جنگ 8 ساله بیان می دارد.
متاسفانه در سالهای اخیر به صورت هدفمند تلاشهایی توسط سازمانها و ارگانهای خاصی در جهت به نام خود زدن دفاع در جنگ 8 ساله صورت پذیرفته و در این راستا با نادیده گرفتن و کمرنگ کردن نقش کسان دیگری که فداکارانه مقابله کرده اند سعی در جهت دهی به افکار عمومی در این زمینه داشته اند.


http://news.veyq.ir/img/m/s723.jpg


منظور صداوسیما از «جنگ كلاسیك» چیست؟

 فرمانده نیروی‌زمینی ارتش در ایام دفاع‌مقدس از برخی تحلیل‌ها درباره نقش ارتش در جنگ تحمیلی انتقاد كرد. امیرسرلشكر محمدحسن حسنی‌سعدی معاون هماهنگ‌كننده ستاد كل نیروهای مسلح دیروز در جمع دانشجویان دانشگاه جنگ ارتش (دافوس) به مناسبت هفته دفاع‌مقدس ضمن بررسی اوضاع كشور در ابتدای جنگ تحمیلی گفت: اگر ضدانقلاب می‌توانست در كردستان موفق عمل كند هیچ‌گاه جنگ تحمیلی شروع نمی‌شد چراكه هدف اصلی دشمن نابودی انقلاب در كوتاه‌ترین زمان ممكن بود. فرمانده نیروی زمینی در ایام دفاع‌مقدس گفت: با شروع جنگ، دو سوم ارتش در كردستان بود و این در حالی است كه ارتش عراق با تجهیزات كامل خود را برای جنگ با ایران آماده كرده بود اما همین نیروهای ارتش توانستند ظرف یك هفته دشمن را زمین‌گیر كنند. سعدی خاطرنشان كرد: روز دوشنبه 31شهریورماه ساعت حدود یك بود كه در دانشگاه افسری پس از نماز به همراه شهید نامجو به سمت ستاد می‌رفتیم كه صدای عجیب غرش هواپیماها و سپس انفجار به گوش رسید و بعد متوجه شدیم هواپیماهای عراق فرودگاه مهرآباد تهران را هدف قرار گرفته‌اند. وی ادامه داد: فورا شهید نامجو دستور داد تا دانشجویان دانشگاه افسری برای رفتن به جبهه آماده شوند كه این امر سابقه نداشت و بعدها نیز در طول تاریخ تكرار نخواهد شد. سعدی ضمن انتقاد از برخی برنامه‌های صدا و سیما درخصوص تحلیل و بررسی عملیات‌های دفاع‌مقدس گفت: همین اخیرا بود كه در صدا و سیما برنامه‌ای پخش شد و در آن گفتند در سال اول جنگ ارتش چهار عملیات كلاسیك ناموفق انجام داد كه جا دارد من از آنها بپرسم كه منظور آنها از كلاسیك چیست؟ آیا آنها می‌خواهند ارتش را تضعیف كنند؟ وی ادامه داد: ارتش در آن زمان باید برای جلوگیری از پیشرفت ماشین جنگی عراق، با آنها درگیر می‌شد تا احساس آرامش نكند و مجبور بود این تك‌های محدود را انجام دهد. اما این عملیات آن‌طور كه اینها می‌گویند ناموفق نبود. معاون هماهنگ‌كننده ستاد كل نیروهای مسلح با اشاره به چهار عملیات موفق ثامن‌الائمه، طریق‌القدس، فتح‌المبین و بیت‌المقدس گفت: آیا مگر این چهار عملیات به صورت كلاسیك انجام نشدند؟ چطور آن چهار عملیات سال اول ناموفق بودند اما این عملیات‌ها موفق است؟ سعدی ادامه داد: بعد از سال اول جنگ بود كه وحدت مقدسی میان ارتش، سپاه و نیروهای مردمی برقرار شد كه به واسطه این پیوند الهی نیروها توانستند به صورت منسجم‌تر در جبهه‌ها عمل كنند. وی گفت: ‌ارتش در زمان صلح وظیفه جذب نیرو و آموزش آنها را برعهده دارد تا به عنوان نیروی احتیاط در مواقع لازم به كار گرفته شوند اما هیچ ارتشی در دنیا نمی‌تواند تنها با تكیه بر ساختار موجود به مقابله با دشمن بپردازد بلكه باید همواره در صدد توسعه و افزایش یگان‌های خود باشد. فرمانده نیروی زمینی ارتش در ایام دفاع‌مقدس اظهار داشت: طبیعی بود كه با شروع جنگ ما نیروهای زیادی را از دست می‌دادیم و مجبور بودیم كه از این یگان‌های احتیاط به دو صورت فردی یا در قالب تشكیل یگان‌ها استفاده كنیم. سعدی خاطرنشان كرد: البته باید در مقام تحلیل و بررسی، ما وضعیت را در همان محدوده سال‌های جنگ بسنجیم. آن زمان ارتش ما به هیچ عنوان قابل قیاس با ارتش عراق و از این وضعیت باثبات امروز نیز برخوردار نبود. معاون هماهنگ‌كننده ستاد كل نیروهای مسلح با تاكید بر اینكه ارتش در جنگ واقعا فداكاری‌های زیادی از خود نشان داد گفت: برای مثال اگر نیروی هوایی یا پدافند ارتش نبود ما نمی‌توانستیم با بسیاری از عملیات‌ها به صورت موفق عمل كنیم اما متاسفانه الان كمتر از این مسایل یاد می‌شود.

‌در طول هشت سال جنگ تحمیلی، حتی یك روز هم بدون مهمات نماندیم
سعدی با اشاره به پشتیبانی مناسب از نیروهای رزمنده در دفاع‌مقدس گفت: ما در طول هشت‌سال حتی یك‌بار هم بدون مهمات و پشتیبانی نماندیم و باید تاكید كنم كه در این میان سربازان ارتش كمتر از نیروهای مردمی فداكاری نكردند و حتی گاهی بهتر از آنها نیز عمل كردند.
فكر نمی‌كردیم روزی باید چنین حرف‌هایی بزنیم
سعدی با اشاره به ضعف ارتش در اطلاع‌رسانی و مستندسازی مسایل دفاع‌مقدس گفت: ما بنا بر آموزش‌های نظامی كه دیده بودیم هیچ‌گاه از اقدامات و جلسات خود فیلم و عكس تهیه نمی‌كردیم و اجازه نمی‌دادیم كسی وارد جلسات سری ما شود چراكه فكرش را هم نمی‌كردیم روزی در چنین شرایطی باید چنین حرف‌هایی بزنیم. وی با بیان اینكه البته ما طبق آموزه‌های خود به درستی عمل كرده بودیم ، گفت: برخی كه انتقاد یا تبلیغات می‌كنند باید مسایل را در زمان خود تحلیل كنند.
‌به هاشمی گفتم اجازه دهید نیروها عقب‌نشینی كنند
فرمانده نیروی زمینی در ایام دفاع‌مقدس همچنین به مسایل روزهای آخر جنگ اشاره كرد و گفت: من در مریوان بودم كه اعلام شد عراق مجددا به مناطقی از جنوب حمله كرده، به سرعت خود را به آنجا رساندم و پس از آن، دو مرتبه به غرب برگشتم چراكه معتقد بودم عراق پس از آن به مناطق غرب حمله خواهد كرد. سعدی ادامه داد: نزد آقای هاشمی‌رفسنجانی رفتم و گفتم اگر اجازه بدهید نیروها عقب بیایند و در مواضع محكم‌تری مستقر شوند تا تلفات كمتری بدهیم اما آقای هاشمی گفت روز یكشنبه جلسه نهایی برای تصمیم‌گیری درخصوص پایان جنگ داریم و شما نباید این كار را بكنید به هر صورت باید به مقاومت خود ادامه دهید. وی افزود: فردای آن روز اعلام شد كه ایران قطعنامه را پذیرفته اما پس از آن صدام مجددا حمله كرد و نشان داد كه به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست، حال چطور می‌توانستیم پس از فتح خرمشهر به او اعتماد كنیم. این فرمانده ایام دفاع‌مقدس ضمن تقدیر از عملكرد سپاه و نیروهای مردمی در جنگ تحمیلی گفت: آنها به خوبی عمل كردند اما باید نقش ارتش را هم به درستی بررسی و به افكار عمومی معرفی كنیم.
دشمن در سال‌های اخیر چند بار قصد حمله به ایران را داشت
سعدی در بخش پایانی سخنان خود ضمن تاكید بر آمادگی روزافزون نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با هرگونه تهدید خاطرنشان كرد: اگر خدای ناكرده مجددا جنگی شكل بگیرد، نیروهای ما بسیار منسجم‌تر از گذشته عمل خواهند كرد و همین آمادگی است كه باعث شد در طول هفت‌، هشت سال گذشته قدرت‌های بزرگ چندین بار تصمیم به حمله بگیرند اما نتوانستند نیت خود را عملی كنند


روزنامه شرق