یکشنبه 9 بهمن 1390 06:40 ق.ظ نظرات ()

عکس تزئینی است

وزیر محترم نفت ،مهندس قاسمی، در بازدید از سکوهای نفتی ایران در منطقه خلیج فارس فرمودند که ذخیره نفت بهرگان ،یکی از 6 منطقه نفتی شرکت نفت فلات قاره، یک سوم ذخایر کشور آمریکاست. [1] با خودم گفتم شاید بد نباشد آماری از ذخایر استراتژیک نفت کشورهای مختلف به صورت خلاصه اینجا قرار دهم.

قضیه ذخیره نفت برای موارد بحرانی واضطراری به جنگ 1973 اعراب و اسرائیل بازمی گردد. در اعتراض به تجدید سلاح اسرائیل توسط آمریکا بعضی از کشورهای عضو اوپک از فروش نفت خود سرباز زدند که بلافاصله قیمتهای نفت را به صورتی تصاعدی بالابرد. این تحریمها تا مارس 1974 ادامه یافتند. این کمبود نفت سبب شد تا بعضی از کشورها ،به ویژه آمریکا به عنوان بزرگترین مصرف کننده نفت جهان، به این صرافت بیافتند که مقداری نفت به صورت ذخیره داشته باشند تا در موارد بحرانی آسیب کمتری ببینند.

امروزه 28 کشور عضو آژانس بین المللی انرژی تعهد کرده اند که به اندازه 90 روز نفت مصرفی خود را ذخیره کنند. کشورهای دیگر مانند چین هم عملا ذخیره نفت را به صورت استراتژیک آغاز کرده اند.

نام کشور

میزان ذخایر(میلیون بشکه)

مدت (روز)

چین(فاز اول)

101.9

 

چین(فاز دوم)

170

 

هند(تقریبا)

15.2

 

ژاپن

324

 

کره جنوبی

64

 

روسیه

78

 

سنگاپور

31.8

 

تایوان

13

 

دانمارک

 

81

فنلاند

62.4

 

فرانسه

65

 

آلمان

250

 

اسپانیا

120

 

سوئد

13.29

 

ایران

14

 

اسرائیل

 

270

بریتانیا

؟

؟

ایالات متحده آمریکا

727

 

مقایسه ذخیره استراتژیک نفت ایران با دیگر کشورها ، والبته آمریکا، بماند برای شما.

پی نوشت 1: مقدار ذخایر ایران در حقیقت حجم مخازنی است که برای ذخیره نفت در نظر گرفته شده است. فرض کرده ایم که تمام این مخازن پر هستند و کسی به آنها ناخنک نمی زند.

پی نوشت 2: قصد اصلی این نوشته طعنه زدن به آقای قاسمی نیست. ایشان تازه وارد صنعت نفت شده اند و اگر هم آمار اشتباهی بدهند چندان بر ایشان حرجی نیست. (هرچند که در اصل هست) مشکل کسانی هستند که ایشان را دوره کرده اند و آمار غلط به ایشان می دهند. شاید هم از قصد این حرفها را در دهان وزیر نفت گذاشته اند که بعدتر دور هم جمع شوند و به ایشان بخندند. به هرحال مجموعه صنعت نفت نسبت به وزیری که از خارج تحمیل شود همیشه حساسیت داشته و مقاومت کرده است. این نکته ای است که هر رییس دولتی باید برای تعیین وزیر نفت کابینه اش در نظر بگیرد.

منبع: اینجا