جمعه 1 اردیبهشت 1391 05:11 ب.ظ نظرات ()

بچه تر که بودیم امکانات فنی تلویزیون کمتر بود و چون فیلم مناسب برای فضای فرهنگی کشور هم نایاب بود مسئولان صدا و سیما ناچار بودند هر فیلمی را پس از دوبله بارها و بارها پخش کنند. البته خوشبختانه سلیقه مسئولان در آن زمان اندکی از سلیقه مسئولان فعلی بهتر بود و ما با وجود بچگی دست کم چند تا از شاهکارهای سینما را بارها و بارها دیدیم تا سلیقه فیلم دیدنمان صیقل خورد و در امور سینما به یک آدم چیز فهم تبدیل شدیم.

دو سه سال قبل تلویزیون در یکی از برنامه های آخر شب فیلمی از کوروساوا درباره یک پیرمرد سیبریایی به نام درسو گذاشته بود. داستان فیلم درباره پیرمردی بود که به عنوان راهنما سربازان و گروه های نقشه برداری نظامی روس را به قلب طبیعت بکر سیبری هدایت می کرد. همکار شب زنده دارم که فیلم را شب قبلش دیده بود با آب و تاب از کشف جدیدش سخن می گفت که من یک نفس داستان فیلم را برایش تعریف کرد. از تعجب شاخ درآورده بود. گفت :تو این فیلم رو چند سالگی دیدی؟ گفتم: حدود نه یا ده سالم بود. این را که گفتم شاخهایش شروع کردند به رشد کردند. منظور اینکه فیلمهایی از قبیل هفت سامورایی، ریش قرمز،گذرگاه کاسندرا(که چندی پیش مفتخر به مشاهده مکررش شدیم با بازی سوفیا لورن)، دکتر جکیل و مستر هاید، یوجیمبو و .... یادگارهای آن زمان صدا و سیما هستند.

از فیلمهای سوال برانگیز (البته برای ذهن کوچک من) دو فیلم به خاطرم مانده بود یکی فیلم مردی برای تمام فصول و دیگری فیلم کرامول. در فیلم مردی برای تمام فصول سرتوماس مور با سرسختی به عقاید دینی خود چسبیده بود و دست آخر  به خاطر پافشاری بر عقایدش جان به جان آفرین تقیدم کرد. در فیلم مرد بدجنسی به نام کرامول بود که از مشاوران شاه بود و انقدر پاپوش برای سرتوماس مور دوخت تا بالاخره کار خودش را کرد و سر سرتوماس را به باد داد. اما در فیلم کرامول، الیور کرامول به صورت یک قهرمان طرفدار مردم نمایش داده می شد که به خاطر دفاع از حقوق مردم با شاه جنگید و توانست شاه را وادار به عقب نشینی کند. همیشه این سوال برایم بود که چطور در یک فیلم کرامول یک شخص پست و رذل و خبیث بود ولی در دیگری یک قهرمان خوش سیرت و مردم دوست؟ تا اینکه دیشب یاد گذشته ها افتادم و تصمیم گرفتم برای بار نمی دانم چندم فیلم مردی برای تموم فصول را ببینم. در اواسط فیلم به خودم گفتم بهتر است یک جستجویی اندر احوالات هنری هشتم و سرتوماس مور و کرامول بکنم. با تعجب دیدم که کرامول نه در زمان هنری هشتم بلکه در زمانچارلز اول زندگی می کرده است. با کمی جستجوی دیگر به یک نکته اساسی برخورد کردم و این نکته اساسی همان نکته ای است که امروز تصمیم دارم شما را بر آن آگاه کنم. آن هم این است کهکرامولی که در زمان هنری هشتم زندگی می کرده با کرامولی که در زمان چارلز اول زندگی می کرده دو شخصیت جداگانه تاریخی هستند که غیر از شباهت اسمی وجه مشترکی با هم ندارند. علت تناقض فکر من هم همین بود. من فکر می کردم کرامول فیلم مردی برای تمام فصول بعد از کشتن سرتوماس مور به جنگ شاه می رود در صورتی که کرامولی که با شاه جنگید الیور کرامول و کرامول بدجنس توماس کرامول بود.

این بود انشای ما درباره صدا و سیما و تاریخ. مطالعه زندگی نامه الیورکرامول (دکتر جکیل) و توماس کرامول (مستر هاید) را به خودتان واگذار می کند. در ضمن دیدن مجدد مردی برای تمام فصول توصیه می شود. از دست ندهیدش که ضرر می کنید.