یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 06:35 ب.ظ نظرات ()
http://wars-and-history.persiangig.com/485878_10150668482413603_114174778602_9150763_1316698603_n.jpg

واحدهای پلیس مرزی ایران

سالهاست که مرزهای شرقی ایران به تبعیت از اتفاقات افغانستان چهره ی نا امن به خود گرفته اند. از زمانی که افغانستان توسط نیروهای شوروی سابق به اشغال در آمد مشکلات و بدبختی نیز در این مناطق شروع شد. ورود افراطیون وهابی از کشورهای عربی خصوصا عربستان سعودی و تربیت و حمایت مالی و تسلیحاتی آنها توسط شیخ نشینان عربی و آمریکا در شمال پاکستان و جنوب افغانستان ، به معنای واقعی افغانستان را به وزطه ی نابودی کشاند. پس از بیرون رانده شدن نیروهای شوروی، درگیری داخلی بین تندروهای وهابی طالبان و دیگر گروههای افغان آغاز شد. با قدرت گرفتن طالبان در افغانستان و ایجاد یک حکومت به معنای واقعی سیاه و بدوی مشکلات و نا امنی بیشتر از قبل شد،اینبار  با حمله ی ناتو به رهبری آمریکا به افغانستان؛ هرچند طالبان از قدرت به زیر کشیده شد ولی اندیشه طالبانی و نا امنی های آنها هنوز گریبانگیر منطقه است. تجارت مواد مخدر یکی از راههای تامین مالی طالبان می باشد. البته دیگر گروه ها و مجرمان نیز هستند که به علت وضع اقتصادی نا مطلوب به کشت و قاچاق مواد مخدر روی آورده اند.
ایران به عنوان پل ارتباطی افغانستان با اروپا شاهراه اصلی ترانزیت مواد مخدر به این ناحیه تبدیل شد.

و هزاران تن مواد مخدر که ثمره دخالتهای قدرتهای خارجی بود راهی ایران و دیگر نقاط شد.مبارزه با کاروانهای ترانزیت سالهاست در ایران جریان دارد، حتی در زمان جنگ تحمیلی نیز نیروهای زیادی به جبهه های شرقی ایران برای جنگیدن با قاچاقچیان اعزام می شدند، به خاطر دارم که در زمان قدرت گرفتن طالبان، ادوات سنگین نظامی دولت سابق افغانستان و  ادوات به جا مانده نیروهای شوروی در اختیار این قاچاقچیان قرار گرفته بود و کاروانهای عازم ایران به صورت کاملا مسلح و و همراه با سلاحهای سنگین برای اسکورت می آمدند، تا جاییکه تانک نیز وارد نبرد شد! نیروی پلیس مرزی ایران که
دیگر توان مقابله با این حجم سنگین را نداشت از ارتش ایران تقاضای کمک کرده و با وارد عمل شدن ارتش ایران بسیاری از این ادوات منهدم شده و با بمباران مکانهای این افراد در افغانستان توسط نیروی هوایی ، دیگر خبری از تانک و توپ به میان نیامد، البته تا آنجا که به یاد دارم یک میراژ نیروی هوایی نیز توسط موشکهای پدافند هوایی این افراد هدف قرار گرفت.

ایران در راه مبارزه با ترانزیت مواد مخدر در مرزهای شرقی میلیاردها دلار هزینه و تلفات زیادی در این سالها داده است. مبارزه با این اشرار و قاچاقچیان باعث شده است به علت بالا رفتن هزینه و خطر حمل این مواد، آنها را در داخل ایران وارد بازار کنند.

فیلم زیر در مورد اقدامات ایران در این رابطه می باشد و از دقیقه 6:10 به بعد شامل یک فیلم کمین و درگیری نیروهای پلیس مرزی ایران با این قاچاقچیان می باشد، نیروهای ایرانی به مدت یک شبانه روز در محل به انتظار کاروان مورد نظر کمین کرده و در نهایت با آنها درگیر می شوند، این فیلم توسط 2 و یا احتمالا 3 فیلم بردار که همراه با نیروها هستند، گرفته شده است و سختی ، تلاش و فداکاری این نیروها در مزبانی و مبارزه با این مواد خانمانسوز را نشان می دهد.


دریافت  Download


محمدحسین پاز

در صورت استفاده در سایر وبلاگها و سایتها لینک مطلب در Wars and history و نام نویسنده و یا مترجم را ذکر کنید.