جنگها و تاریخ

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

جنگ مدیا

← آمار وب سایت

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


Think,Befor We Act

/ساعتی در خود نگر تا كیستی/ از كجائی وز چه جائی چیستی/ در جهان بهر چه عمری زیستی/ جمع هستی را بزن بر نیستی

انجمنهای ایالتی و ولایتی؛قسمت دوم

سال 78 بود که در اوج اقتدار اصلاح طلبان (که آخر سر هم ما نفهمیدیم قصد اصلاح چه چیزی را داشتند) یک کتاب تاریخ جدید برای دوره های دبیرستان نوشته شد. این کتاب از اساس (در فرم و محتوی) با کتابهای قبل و بعد از خود تفاوت داشت و همین امر سبب شد که از سال بعد از کتابهای دوره دبیرستان برداشته شد و مجددا همان کتابهای قدیمی به فهرست علومی که باید توسط دانش آموزان فراگرفته می شد افزوده شد. این کتاب درباره لایحه انجمنهای ولایتی و ایالتی مطالب زیر را نوشته که خواندنش خالی از لطف نیست:

امام خمینی از سالها پیش مسائل سیاسی ایران را پیگیری می کردند( که نمونه ی آن نوشتن کتاب کشف الاسرار علیه رضاشاه پس از شهریور 1320 بود) . در سال 1341 با طرح لایحه ی انجمنهای ایالتی و ولایتی و مخالفت ایشان با آن، وضعیت تازه ای در کشور ایجاد شد و امام خمینی از آن پس، به مثابه مخالف جدی حکومت شاه در صحنه ی سیاسی ایران مطرح شدند. ایشان تا زمان تبعید به نجف، طی سه مبارزه در فاصله ی 2 سال ، رهبری نهضت جدیدی را در ایران به دست گرفتند. این سه مرحله عبارت بودند از :

1-    مبارزه با لایحه انجمنهای ایالتی

2-    مبارزه با انقلاب سفید شاه

3-    مبارزه با کاپیتولاسیون

مرحله اول مبارزه بر ضد تصویب لایحه ی انجمنهای ایالتی  و ولایتی در هیئت دولت بود.

بعضی اصول این لایحه که مخالفتها را برانگیخت، عبارت بودند از:

1-    الغای شرط مسلمان بودن و مرد بودن برای انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان

2-    الغای شرط سوگند به کلام الله مجید از سوی انتخاب شدگان و تبدیل آن به سوگند به  کتاب آسمانی.

بر اساس این لایحه، زنان برای اولین بار اجازه ی شرکت در انتخابات را پیدا می کردند وغیر مسلمانان نیز در صحنه ی سیاسی قدرت بیشتری می یافتند.

روزنامه ها اعلام ردند که این لایحه را دولت تصویب کرده است. در این زمان، علاوه بر تعطیلی مجلس به دلیل اعمال سیاستهای خشونت آمیز پس از کودتا، سیاست گریزی در جامعه به شدت افزایش یافته بود. به ویژه روحانیون از صحنه ی سیاست کنار رفته بودند اما چون اعتراض به این لایحه جنبه ی مذهبی هم داشت، امام خمینی جلسه ای با حضور علمای بزرگ قم تشکیل دادند. در این جلسه، پس از گفتگو های زیاد تصمیم به ارسال تلگرافی به شاه د رمخالفت با این لایحه، گرفته شد. سخنرانی های گویندگان مذهبی، در این زمینه مردم را آگاه تر ساخت و مردم و اصناف و دانشگاهیان و برخی گروه های سیاسی در حمایت از این اقدام امام و یارانش به حرکت درآمدند. شاه تصمیم گیری در این مورد را به هیئت دولت واگذار کرد و دولت هم به تبلیغات علیه این حرکتها پرداخت. اما سرانجام به ناچار برای جلوگیری از رشد روز افزون اعتراضات مردمی، لغو تصویب نامه را اعلام کرد. مردم این پیروزی را جشن گرفتند و آن را زمینه ای برای حرکت های بعدی دانستند. هم چنین این رویداد برجستگی شخصیت امام خمینی را آشکار کرد.

تاریخ ایران --1378صفحات 199-200


درباره وب سایت

Wars & History
رضا کیانی موحد - محمدحسین پاز


دوستان عزیز توجه دارند که چون ما تا به امروز (27 بهمن 93) کامنت زیادی دریافت نمی کردیم هیچ قاعده و قانونی هم برای خوانندگان اینجا نداشتیم. الان که یکی دو هفته است بعضی از عزیزان اینجا رو با سیرک اشتباه گرفتن مجبور شدیم که چند تا قانون جدید رو برای کسانی که قصد کامنت گذاشتن دارند بگذاریم که البته واضحه که این وسط خشک و تر با هم می سوزند.
اما دوستانی که قصد دارید برای مطالب این وبلاگ کامنتی بنگارید به ده فرمان کامنت گذاری ما توجه داشته باشید:

قانون اول- هر کامنتی که بدون نام باشه بدون اینکه بخونمش پاکش می کنم. پس قبل از هر چیز اسم مبارکتون رو برای کامنتی که می نویسید وارد کنید.
قانون دوم- هرکامنتی که با اسم مستعار باشه بدون اینکه بخونمش پاکش می کنم. حال چه اسم مستعار فارسی مثل اصغر پلنگ و صغرا چپول چه اسم مستعار لاتین مثل warhorse و غیره... دوستانی که کامنت می گذارند لطف کن نام و نام خانوادگی شون رو به زبون فارسی دری و کامل وارد کنن.
قانون سوم- هر کامنتی که بدون ایمیل آدرس باشه بدون اینکه بخونمش پاکش می کنم. حالا ایمیل آدرس به چه دردی می خوره؟ دوستانی که خواستند کامنت بذارند خودشون متوجه خواهندشد. پس لطف کنید یه ایمیل واقعی که جواب می دید بنویسید. اگر آدرسی ایمیلی که نوشتید به ایمیل های بنده جواب نداد کامنتی که گذاشتید پاک خواهدشد.
قانون چهارم- هر کامنتی که به موضوع مطلب پست شده مربوط نباشه بدون اینکه بخونمش پاکش می کنم. اگر درخواستی یا سوال بی ربط به موضوع مورد بحث دارید لطف کنید در صندوق پیام وبلاگ قرارش بدید. در ضمن اگر در صندوق پیام وبلاگ پیامی برام گذاشتید یادتون باشه که شماره تلفون همراه هم آخر پیام تون درج کنید. پیامی که تلفن همراه نداشته باشه بدون اینکه بخونمش پاکش می کنم.
قانون پنجم- هر کامنتی که با فونت لاتین (فیلنگلیش یا پلینگیلیش یا هرچی) نوشته شده باشه بدون اینکه بخونمش پاکش می کنم. اگر کی برد محترم تون فونت فارسی نداره لطف کنید به زبان انگلیسی کامنت بذارید.
قانونششم- دوستانی که کامنت خصوصی هم می گذارند از شمول این قوانین مستثنا نیستند و اگر موارد بالا را رعایت نکرده باشند کامنتهاشون رو بدون اینکه بخونم پاک می کنم.
قانون هفتم- هر کامنتی که دارای القاب توهین آمیز یا افترا به مسئولین محترم کشور باشد بلافاصله پاکش می کنم.
قانون هشتم- هر کامنتی که دارای القاب توهین آمیز نسبت به القیت های مذهبی (اهل سنت، مسیحی، یهودی وغیره) و یا اقلیتهای قومی (ترک، کرد، بلوچ و غیره) باشد بلافاصله پاکش می کنم.
قانون نهم- این قوانین عطف بما سبق می شوند.
قانون دهم- دوستان قدیمی هم شامل تمام موارد بالا می شوند. نگید که نگفتی.
در آخر هم از دوستانی که خیلی وقت و حوصله ی شوخی دارن تقاضا می کنم به سایتهایی مثل فیس بوک یا کلوب مهاجرت کنند و بذارن ما با گرفتاری های خودمون سرمون گرم باشه.

http://wars-and-history.com/post/1004
مدیر وب سایت :

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان