تبلیغات
جنگها و تاریخ - انجمنهای ایالتی و ولایتی؛قسمت دوم
جنگها و تاریخ

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

جنگ مدیا

← آمار وب سایت

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


Think,Befor We Act

/ساعتی در خود نگر تا كیستی/ از كجائی وز چه جائی چیستی/ در جهان بهر چه عمری زیستی/ جمع هستی را بزن بر نیستی

انجمنهای ایالتی و ولایتی؛قسمت دوم

سال 78 بود که در اوج اقتدار اصلاح طلبان (که آخر سر هم ما نفهمیدیم قصد اصلاح چه چیزی را داشتند) یک کتاب تاریخ جدید برای دوره های دبیرستان نوشته شد. این کتاب از اساس (در فرم و محتوی) با کتابهای قبل و بعد از خود تفاوت داشت و همین امر سبب شد که از سال بعد از کتابهای دوره دبیرستان برداشته شد و مجددا همان کتابهای قدیمی به فهرست علومی که باید توسط دانش آموزان فراگرفته می شد افزوده شد. این کتاب درباره لایحه انجمنهای ولایتی و ایالتی مطالب زیر را نوشته که خواندنش خالی از لطف نیست:

امام خمینی از سالها پیش مسائل سیاسی ایران را پیگیری می کردند( که نمونه ی آن نوشتن کتاب کشف الاسرار علیه رضاشاه پس از شهریور 1320 بود) . در سال 1341 با طرح لایحه ی انجمنهای ایالتی و ولایتی و مخالفت ایشان با آن، وضعیت تازه ای در کشور ایجاد شد و امام خمینی از آن پس، به مثابه مخالف جدی حکومت شاه در صحنه ی سیاسی ایران مطرح شدند. ایشان تا زمان تبعید به نجف، طی سه مبارزه در فاصله ی 2 سال ، رهبری نهضت جدیدی را در ایران به دست گرفتند. این سه مرحله عبارت بودند از :

1-    مبارزه با لایحه انجمنهای ایالتی

2-    مبارزه با انقلاب سفید شاه

3-    مبارزه با کاپیتولاسیون

مرحله اول مبارزه بر ضد تصویب لایحه ی انجمنهای ایالتی  و ولایتی در هیئت دولت بود.

بعضی اصول این لایحه که مخالفتها را برانگیخت، عبارت بودند از:

1-    الغای شرط مسلمان بودن و مرد بودن برای انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان

2-    الغای شرط سوگند به کلام الله مجید از سوی انتخاب شدگان و تبدیل آن به سوگند به  کتاب آسمانی.

بر اساس این لایحه، زنان برای اولین بار اجازه ی شرکت در انتخابات را پیدا می کردند وغیر مسلمانان نیز در صحنه ی سیاسی قدرت بیشتری می یافتند.

روزنامه ها اعلام ردند که این لایحه را دولت تصویب کرده است. در این زمان، علاوه بر تعطیلی مجلس به دلیل اعمال سیاستهای خشونت آمیز پس از کودتا، سیاست گریزی در جامعه به شدت افزایش یافته بود. به ویژه روحانیون از صحنه ی سیاست کنار رفته بودند اما چون اعتراض به این لایحه جنبه ی مذهبی هم داشت، امام خمینی جلسه ای با حضور علمای بزرگ قم تشکیل دادند. در این جلسه، پس از گفتگو های زیاد تصمیم به ارسال تلگرافی به شاه د رمخالفت با این لایحه، گرفته شد. سخنرانی های گویندگان مذهبی، در این زمینه مردم را آگاه تر ساخت و مردم و اصناف و دانشگاهیان و برخی گروه های سیاسی در حمایت از این اقدام امام و یارانش به حرکت درآمدند. شاه تصمیم گیری در این مورد را به هیئت دولت واگذار کرد و دولت هم به تبلیغات علیه این حرکتها پرداخت. اما سرانجام به ناچار برای جلوگیری از رشد روز افزون اعتراضات مردمی، لغو تصویب نامه را اعلام کرد. مردم این پیروزی را جشن گرفتند و آن را زمینه ای برای حرکت های بعدی دانستند. هم چنین این رویداد برجستگی شخصیت امام خمینی را آشکار کرد.

تاریخ ایران --1378صفحات 199-200


درباره وب سایت

Wars & History
رضا کیانی موحد - محمدحسین پاز
مدیر وب سایت :

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان