چهارشنبه 21 تیر 1391 05:27 ق.ظ نظرات ()

ماسوتاتسو اویاما در سال 1923 در جنوب غربی کره به دنیا آمد. او در 9 سالگی با هنرهای رزمی چینی آشنا می شود و در 15 سالگی برای آموزش خلبانی به ژاپن می آید. زمانی که اویاما پا به ژاپن می گذارد سالها بود که از جنگ چین و ژاپن می گذشت و ژاپن در آستانه جنگ جهانی دوم قرار گرفته بود. سرنوشت اویاما در این دوران در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. او در کتابش "طریقت کیوکوشین" نامی از استاد یا اساتیدش نمی برد. شجره نامه کاراته مجله فاترز آرت اساتید اویاما را فوناکوشی (پدرو پسر) و نی چی سو از شاگردان گوگن یاماگوچی ذکر کرده اند. به هرحال، آنچه بیشتر مورد احتمال است این است که وی به صورت رسمی آموزش کاراته را فرانگرفته است و این هنر را اینجا و آنجا و نزد اساتید گوناگونی آموخته است.

3 سال پس از پایان جنگ اویاما برای تقویت مهارتهای خود در کاراته به تنهایی به کوه می رود و پس از یک سال و نیم به توکیو باز می گردد. او پس از بازگشت به توکیو تقاضای مبارزه با یک گاو نر را می کند تا قدرت بدنی اش را بیازماید. اویاما در طول زندگی اش بارها در مسابقات نمایشی با گاوهای نر وحشی مبارزه کرد که در طی آنها 4 گاو را کشت و شاخ 47 گاو دیگر را شکست.

در سال 1952 اویاما به درخواست یکی از دوستانش به آمریکا می رود و با برگذاری چند مسابقه با بوکسورها و کشتی کج کارهای حرفه ای به معرفی کاراته می پردازد. در آن دوران کاراته هنوز در آمریکا برای اغلب مردم ناشناخه بود.

در سال 1955 اویاما اولین دوجود خود را در توکیو افتتاح کرد و یک سال بعد دوجوی دیگری را افتتاح کرد که آن را کیوکوشین کای نامید.

در سال 1957 اویاما اولین دوره مسابقات جهانی کیوکوشین را برگذار کرد و روز به روز بر تعداد طرفداران و هنرجویان سبک وی افزوده شد. اویاما تا کنون در حدود 20 کتاب درباره کاراته نوشته است. اویاما در سال 1994 و در سن 72 سالگی درگذشت و سبک خود را به دست شاگرد جوانش کانچو ماتسوئی سپرد.

اما کیوکوشین از نظر فنی چه چیزهایی را در بر دارد؟

کیوکوشین مانند دیگر سبکهای کاراته تشکیل شده است از کاتا و کمیته. کاتاهای کیوکوشین تفاوت چندانی با کاتهای سنتی کاراته ندارند  اما بر خلاف سبکهای اصلی و سنتی کاراته کیوکوشین اولین سبک کاراته است که در آن مسابقات به صورت غیرکنترلی و فول کنتاکت برگذار می شوند. اویاما ،بر خلاف اساتید سنتی اکیناواته، مبارزه را جوهر اصلی کاراته می دانست. استفاده از ضربات پا به صورت، ضربه به شکم و پهلوها با دست، ضربات آرنج و زانو در مسابقات کیوکوشین آزاد است. از همین رو بخش عمده ای از زمان تمرینات در کیوکوشین به آماده سازی جسمانی هنرجو پرداخته می شود تا وی بتواند تحمل دردهای جسمانی حاصل از مبارزه فول کنتاکت را داشته باشد.

رضاکیانی موحد

http://www.aparat.com/v/2a0408cf690dc73b21a2faa8805281fe225676