پنجشنبه 4 مهر 1392 05:11 ق.ظ نظرات ()


در اولین قسمت این سلسله حکایات/روایات گفتیم که شیعه ی دوازده امامی ،از نوع ایرانی اش، بالکل با مطالعه ی متون مقدس دینی اش (قرآن ، نهج البلاغه، صحیفه ی سجادیه و...) بیگانه است. اگر هم گاه گداری به سراغ این کتابها می رود نه البته برای فراگرفتن آموزه ای است در جهت کاربست در زندگانی این جهانی، بلکه عموما به قصد قربتی است و کسب صوابی. از همین رو، اگر بالفرض همین امروز محض امتحان وارد جامعه ی آماری این شیعیان بشوید و نعوذبالله از آنها پولی بخواهید مطمئن باشید که در بیش از 50 درصد موارد ، برخلاف نص صریح قرآن مجید (که در سوره ی مبارکه ی والضحی می فرماید: واما السائل فلاتنهر) دست خالی برخواهید گشت. امتحانش هم کاملا مجانی است. همین فردا به میدان مرکزی شهر/روستای تان بروید و امتحان کنید تا به صدق عرایضم برسید. انتخاب مبلغ با خودتان ولی فکر کنم 5 هزار تومان کفایت کند.

اما این تنها مشکل شیعه ی امروزی نیست. دیروز اتفاقی افتاد که فهمیدم وضع وخیم تر از این حرفها است. شیعه ی ایرانی نه تنها با متون مقدس مشکل دارد بلکه حتی با فتاوای علمای دینی خودش هم مشکل دارد. شما پشت هر دفترچه ی بیمه ای را که بخوانید (بیمه ی تأمین اجتماعی، بیمه ی وزارت بهداشت، بیمه های ادارات دولتی و...) دست کم به یکی دو فتوا از مراجع اعظام برمی خورید که استفاده از دفترچه ی بیمه را برای شخصی غیر از صاحب آن غیرشرعی می دانند. حال تصور کنید که در دفتر دکتر نشسته اید و خانمی با پوشش کامل اسلامی(از نوعی که در ایران پوشش اسلامی شناخته می شود) از خانم منشی تقاضا می کند که دکتر دواهایش را در دفترچه ی بیمه ی برادرش (منظور برادر خانم با پوشش اسلامی است) وارد کند تا ایشان بتوانند با استفاده از دفترچه ی بیمه اخوی مبلغ کمتری بابت داروهایشان پرداخت کنند.

البته من هم مثل شما می دانم که "اگر فقر از دری وارد شود ایمان از در دیگر خارج می شود" اما آن مسئله چیزی دیگر است. مطمئنا اگر دولت به وضعیت بیمه های درمانی بیشتر توجه نشان می داد شاهد چنین صحنه هایی نبودیم. اما بحث من در این است که چگونه می شود شیعه ای که خود را پیروی تام و تمام علی بن ابی طالب (ع) می شمارد در طول زندگی بارها و بارها فتاوی علمایی که ، آنها را بدون هیچ فشار خارجی و اجباری به عنوان مرجع تقلیدش بر می گزیند، دور می زند. مسئله ی انتخاب مرجع تقلید چیزی نیست که بخواهیم تقصیر آن را به گردن حکومت و نظام و فلان و بهمان بیاندازیم. هر شیعه ای می تواند برای اجرای احکامی دین خود یکی از مراجع محترم تقلید را به عنوان منبع اطلاعات دینی خود در نظر بگیرد و از فتاوای وی بهره مند شود. هیچ اجباری هم در این زمینه نیست. یعنی هر شیعه ای بنا به صلاح دید خود می تواند از هر مرجع دینی که فکر می کند به علوم دینی داناتر است تقلید کند. اما این که خود این شیعیان بارها و بارها از فتوای صریح مراجع تقلید خود سرپیچی می کنند واقعا پاردوکسی است که هر چه من به آن بیشتر فکر می کنم کمتر به نتیجه می رسم.

برای شیعه همیشه بهانه ای برای توجیه رفتارهای غیرشرعی اش پیدا می شود. یکبار به بهانه ی بی پولی، یکبار به بهانه ی حب امام حسین (ع)، یکبار به بهانه ی فلان وبار دیگر به بهانه ی بهمان.... به هرحال کیسه ی بهانه های شیعه هیچ گاه از این گونه بهانه ها تهی نمی شود. به عنوان مثال تقریبا اکثریت آیات اعظام ربا را حرام می دانند اما در جامعه ی ما رواج دارد؛حال به هر بهانه ای. تمام متون دینی و مراجع  غیبت کردن را حرام می دانند اما در جامعه ی ما رواج دارد، حال به هر اسمی. نه تنها در دین اسلام فحشا حرام است بلکه اگر از هر مرجع دینی که بپرسید جواب خواهد داد که ذکر و بیان فحشا هم حرام است. یعنی اینکه من بروم و در فلان مجلس شرکت کنم خودش یک گناه است و این که بیایم و برای دوستانم کنفرانس بگذارم و تمام وقایعی را که در آن مجلس اتفاق افتاد با ذکر جزییات لکچر بدهم خودش یک گناه دیگر است. حال به حافظه ی خود رجوع کنید! چند بار شرح چنین داستانهایی را از دوستانتان با آب و تاب شنیده اید؟ به طلا فروشی که می روید طلافروش محترم  طلا را به  همراه جواهرات بدلی که در آن کارگذاشته شده است وزن می کند و به در نتیجه قطعات بی ارزش شیشه ی رنگی (یا هر چیز دیگری که به عنوان نگین بکاربرده می شود) را به قیمت طلا به شما می فروشند در حالیکه آیه ی اول سوره ی شریفه ی مطففین این عزیزان را به آتش دوزخ وعده داده است. نمونه ی دیگر از این  گونه کم فروشی ها در شیرینی فروشی ها مشاهده می شود که شیرینی و جعبه ی آن (که از قضا سبک وزن هم نیست) به یک قیمت دست مشتری داده می شود. اگر هم مشتری اعتراض کند با وقاحت تمام جواب می دهند که این عرف بازار است. یعنی به راحتی با اتکا به عرف بازار (که اصلا معلوم نیست چی هست و از کجا آمده) حاضرند تمام قوانین شرع را زیر پا بگذارند و ککشان هم نمی گزد.

اگر خودتان بخواهید این نمونه های دین گریزی را بیابید صدها برابر اینها را که ذکر شد می توانید در اطراف خود مشاهده کنید. اما گمان می کنم که فیلم کتاب قانون نمایش هنرمندانه تر ،و البته موفق تری باشد، نسبت به همین مسائلی که در بالا ذکر شد.

شاید می اندیشید که باید یک گروه از رشته های گوناگون دانشگاهی جمع شوند و این رفتار فقه/قانون گریز شیعه ی ایرانی را واکاوی کنند. نیازی به این تشریفات نیست. ایرانی امروزی ،به طور اعم، و شیعه ی دوازدهم امامی ،به طور اخص، تمایل زیادی به راحت طلبی دارد. میانبرزدن،گلیم خود را از آب بیرون کشیدن، خر خود را از پل گذراندن و یک شبه ره صد ساله را رفتن می توان بزرگترین انگیزه ی شیعه در قانون گریزی ( چه قوانین عرفی و چه قوانین شرعی) دانست. امروزه کسی حوصله ی وقت صرف کردن برای رسیدن به نتیجه را ندارد. روشهای بزن در رویی در دید همه محبوب است و برگزیده، مطالعه و تدبیر و تدبر نزد همگان منفور است و طردشده. از همین روی می بینیم که بزگترین افتخار رئیس جمهور بزرگترین کشور شیعی جهان اختراع دور برگردان است. دوربرگردان یعنی اینکه هنگامی در یک شاهراه/اتوبان برای رد کردن یک خروجی باید جریمه بشوید و دست کم 10-15 کیلومتر را طی کنید تا به خروجی بعدی برسید بدون صرف هیچ انرژی و زحمتی مسیر خود را عوض کنید. البته این عوض کردن مسیر آنچنان هم بی هزینه نیست. هزینه ی آن را خودروهایی پرداخت می کنند از طرف مقابل با سرعت 100 کیلومتر در ساعت حرکت می کنند و حال شما با 5 کیلومتر در ساعت جلوی آنها پیچیده اید و خرامان خرامان خود را به سمت راست جاده می کشانید. یعنی جریمه ی اشتباه شما در انتخاب خروجی مآلا بر دوش دیگران می افتد نه شخص شما. و در نتیجه : دوربرگردان یعنی بازشدن راه من به قیمت بسته شدن راه بقیه ی مردم و هنگامی که تمام مردم به فکر استفاده از دوربرگردانهای قانونی و غیرقانونی باشند نتیجه ی آن می شود همین راهبندانی که امروزه در آن گیر کرده ایم.